Wielka Brytania i Francja mogą pochwalić się wyjątkowo długą historią wzajemnej antypatii, którą jeszcze paręset lat temu podsycały wojny. Te państwa różniła nie tylko polityka, ale także style, panujące w nich w równoległych okresach. Podczas kiedy Francja z dumą obnosiła się monumentalnym Empire, w Anglii panowała Regencja. Porównajmy te dwa style.

Eleganckie antyki z nutką orientalizmu

Angielska Regencja trwała od 1800 do 1830 roku. Czas jej panowania zbiegł się z bogaceniem społeczeństwa angielskiego za sprawą stabilizacji politycznej i rozwojowi przemysłu. To sprawiało, że na rynku pojawiały się zarówno luksusowe meble dla ludzi majętnych, jak i tańsze odpowiedniki dla osób mniej zamożnych. Wzrost konsumentów o niejednorodnym pochodzeniu społecznym skutkował projektowaniem bardzo zróżnicowanych mebli: od ekskluzywnych i klasycznych, po wyjątkowo ekstrawaganckie, ocierające się o kicz.

regencja_fotel

Fot. w stylu angielskiej regencji, źródło: pinterest.com

Styl Regencji, w przeciwieństwie do empire, był pozbawiony imperialnej pretensjonalności. Regencja była silnie związana z klasycyzmem i łączyła w sobie nurty sztuki greckiej oraz rzymskiej, a także neogotyk i orientalizm.

Antyki w stylu regencji są eleganckie, nawiązujące do angielskich tradycji, z dekoracjami inspirowanymi dalekimi kulturami, dodającymi im nutki ekstrawagancji. Wśród motywów zdobień, pojawiających się na ówczesnych antykach, wymienić można: egipskie chimery, sfinksy, piramidy i palmy, greckie liry oraz zdobienia właściwe dla sztuki chińskiej czy gotyku. Cechy typowe dla Regencji to kabriolowe nogi, elementy o kwadratowym przekroju, wydobywanie z mebli ich naturalnego usłojenia.

bilioteczka

Fot. Kabriolowa biblioteczka nowy typ mebla, który powstał w okresie angielskiej Regencji, źródło: pinterest.com

Antyki w wydaniu imperialnym

Krwawa Rewolucja Francuska, wielkie sukcesy Napoleona czy pełen przepychu dwór francuski wpłynął na nowy styl: Empire, który panował we Francji od 1800 do 1815 roku. Antyki tworzone w jego duchu można porównać do pomników o charakterze użytkowym: miały emanować francuską świetnością i potęgą.

antyczna-sofa

Fot. Antyczna sofa w stylu empire

Empire bazował na klasycyzmie, ale łączył go z motywami starożytnymi. W konsekwencji empirowskie antyki są monumentalne, bogato zdobione, ciężkie, często tworzone z drogiego mahoniu i pozłacane. Silny wpływ antyku odcisnął się na proporcjach mebli: były one doskonale symetryczne, o prostych liniach i płaskich powierzchniach. Popularne ornamenty to nawiązujące do potęgi Napoleona: inicjałN, wieńce laurowe, pszczoły czy orły cesarskie. Często ornamenty były inspirowane starożytnym Egiptem (np. sfinksy), pojawiały się też łabędzie, liście akantu, lwy, które w niektórych antykach przybierały nawet postać elementu konstrukcji (np. nóg czy podpór).

koda

Fot. Antyczna komoda w stylu empire

Podobne, ale jednak inne

Zarówno styl angielskiej Regencji, jak i Empire opierały się na klasycyzmie. Jednak ten pierwszy cechował się subtelną elegancją, obłymi kształtami i nawiązywał zarówno do starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu, jak i Chin. Pojawiały się w nim też typowe dla Anglii nawiązania do gotyku. Meble w stylu angielskiej Regencji były bardziej zróżnicowane pod względem form i ornamentyki. Natomiast Empire to styl bezwzględnie bazujący na symetrii, monumentalny, potężny, luksusowy. Wpływy sztuki starożytnego Rzymu, Egiptu i Grecji były w nim bardzo silne. Antyki w duchu Empire często projektowano z myślą o podkreśleniu świetności Napoleona, dlatego typowe dla nich są dekoracje związane z jego osobą (np. ozdobniki w kształcie N czy pszczoły).