Coraz więcej osób decyduje się na gabinet w domu – to praktyczne rozwiązanie, jeśli chociaż częściowo wykonujemy pracę w miejscu zamieszkania. Doskonałą propozycją na urządzenie takiego wnętrza jest styl klasyczny – elegancki i ponadczasowy, wykorzystujący antyczne meble i bazujący na szlachetnych materiałach.

Dlaczego warto postawić na styl klasyczny?

Gabinet to z jednej strony miejsce pracy, które ma za zadanie sprzyjać koncentracji, a z drugiej integralna część domu, która powinna współgrać z ogólną aranżacją wnętrz. W gabinecie pragniemy odnaleźć spokój niezbędny do efektywnej realizacji obowiązków. Niejednokrotnie służy on także do przyjmowania partnerów biznesowych czy interesantów, z tego względu powinien być reprezentacyjny i gustowny.

W powyższe potrzeby idealnie wpisuje się styl klasyczny – oszczędny w zdobieniach, ale bardzo szykowny. Łączący przytulność ze stonowaną elegancją. Harmonijny i prosty.

Director room in classic style

Zasady urządzania gabinetu w stylu klasycznym

Styl klasyczny nie polega na naśladowaniu konkretnej epoki. To czerpanie inspiracji z porządku właściwego dla antyku. Tym samym klasyczne wnętrza mogą być urządzone meblami nawiązującymi np. do stylu angielskiego, rustykalnego, eklektycznego. Decydując się na gabinet w stylu klasycznym, musimy pamiętać że nie ma w nim miejsca na przypadkowość czy bylejakość. Przy aranżacji wnętrz powinniśmy kierować się konkretnymi zasadami:

Symetria i harmonia

Planując wnętrza w stylu klasycznym, zachowujemy symetrię i równowagę:

Przykłady: Urządzając kącik do przyjmowania gości, sofy czy fotele antyczne dobrze ustawić równo po jednej i drugiej stronie stolika. Wnęki (np. wypełnione książkami) warto zaprojektować symetrycznie, na przeciwległych ścianach.

Naturalne, szlachetne materiały

W stylu klasycznym wykorzystujemy wyłącznie materiały dobrej jakości – meble wykonane z cennych gatunków drzew, marmurową lub drewnianą podłogę, szlachetne tkaniny, prawdziwą skórę. Stawiamy na antyki, unikając tanich podróbek stylizowanych na antyczne meble.

Koszty urządzania wnętrza w stylu klasycznym pozornie są wysokie – jednak taka aranżacja nie starzeje się, jest odporna na chwilowe trendy i mody. A inwestując w dobrej jakości meble, mamy gwarancje że będą nam służyły przez lata.

Stonowana kolorystyka i oszczędne dekoracje

Styl klasyczny był odpowiedzią dla pełnego przepychu baroku i rokoko. Z tego względu charakteryzuje go umiar i równowaga. Oczywiście nie jest pozbawiony zdobień, dlatego wnętrza możemy wykończyć np. listwami dekoracyjnymi, a także kasetonami, eleganckimi tapetami w pasy czy wnękami w ścianach.

Kolory w stylu klasycznym są naturalne – to głównie beże, brązy, biele, szarości, niebieskości. Przy dodatkach stosujemy również turkus, butelkową zieleń, czerwień, złoto i srebro. Takie barwy sprawdzają się w gabinecie, ponieważ wprowadzają spokój.

Układ gabinetu w stylu klasycznym

Gabinet spełnia dwie funkcje. Po pierwsze: stwarza przyjazne miejsce do pracy, po drugie to pomieszczenie w którym być może będziemy prowadzili rozmowy biznesowe, dlatego konieczne jest zaaranżowanie kącika do przyjmowania gości.

Wnętrza wyposażone w antyki muszą być przestronne. Antyczne meble poupychane w ciasnym pomieszczeniu będą przytłaczały i tworzyły wrażenie chaosu. Meble ustawiamy możliwie blisko ścian – poza biurkiem, które powinno stać w centralnym miejscu.

DSC_0601

Różne odsłony gabinetu w stylu klasycznym

Gabinety w stylu klasycznym mogą być zaskakującą odmienne: poważne, wyposażone w ciemne i solidne antyki, a także lekkie, stawiające na jasne barwy i proste meble.

Poważny i luksusowy

W tej odsłonie dominują ciężkie, ciemne antyczne meble, które będą się dobrze prezentowały na tle tapet w kolorze bordo lub butelkowej zieleni. Konieczne jest zastosowanie dobrego oświetlenie, które wydobędzie odpowiedni klimat z ciemnego wnętrza – warto rozważyć kinkiety, mosiężne lampy i bogato zdobione żyrandole. Styl gabinetu podkreślą skórzane fotele i sofy.

W takim pomieszczeniu dekoracją jest już samo luksusowe wyposażenie – wiekowe meble ze szlachetnych gatunków drzew, skórzane obicia czy oświetlenie. Gabinet możemy dodatkowo ozdobić np. ciężkimi zasłonami, perskim dywanem czy biblioteczką z bogatym księgozbiorem. Unikajmy przepychu i zbędnych bibelotów, które mogą zamienić poważny i reprezentacyjny gabinet w kiczowate pomieszczenie.

1277

Lekki i elegancki

Decydując się na tę wersję, stawiamy na jasne ściany – w kolorze bieli, szarości, beżu. Zamiast skórzanych kanap, wykorzystujemy sofy obite tkaninami. Wybieramy meble o lżejszej konstrukcji, prostych formach. Możemy pozwolić sobie też na wprowadzenie nowoczesnych elementów – np. szklanego biurka, które doda wnętrzu lekkości.

We wnętrzach klasycznych unikamy mocnych kontrastów. Kolory powinny być stonowane, wyposażenie spójne. W tej aranżacji sprawdzą się wnęki ozdobione delikatną sztukaterią, w których możemy ustawić książki czy subtelne ozdoby. Proste i jasne wykończenie będzie się dobrze komponowało z nowoczesnym sprzętem.

Nieważne czy zdecydujemy się na ciemną i poważną aranżację czy lekką i elegancką – gabinet w stylu klasycznym będzie wspaniałą wizytówką dla gości, a także doskonałym miejscem pracy. Kierując się zasadami właściwymi dla tego stylu, stworzymy miejsce odporne na zmieniającą się trendy, komfortowe, przyjazne oraz reprezentacyjne.

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji