Nadmorski krajobraz na wiele osób działa kojąco. Zwykle kojarzymy go z urlopem: czasem relaksu, kontaktu z naturą, kojącym nerwy bezkresnym morzem i palącym słońcem. Nic dziwnego, że wielu z nas lubi powracać do tego klimatu także poza sezonem, we własnym czterech ścianach, aranżując mieszkania i domy w stylu marynistycznym.

Jak powstał się styl marynistyczny?

Narodziny stylu wiążą się z rozwojem żeglugi morskiej. Około XVIII wieku motywy związane z morzem i żeglugą coraz częściej pojawiały się w domach, w formie dekoracji. Za główną propagatorkę stylu uważa się królową Wiktorię, która założyła swojemu synowi, księciowi Edwardowi, marynarski mundurek. Dzięki tej stylizacji marynarskie pasy najpierw znalazły swoje odbicie w modzie, a potem w aranżacji wnętrz. W Polsce styl ten pojawił się dość późno, bowiem dopiero w okresie międzywojennym.

Czym jest styl marynistyczny?

Styl marynistyczny nie ma konkretnych reguł ani ram. Możemy swobodnie łączyć go z innymi stylami, np. skandynawskim, minimalistycznym, angielskim shabby, chic czy rustykalnym. Jego istotą jest urządzenia wnętrz w taki sposób, by te swobodnie nawiązywały do nadmorskiego klimatu czy żeglugi.
Kluczowe w stylu marynistycznym są kolory: odcienie niebieskiego, od jasnego, pastelowego błękitu, po głęboki granat, a także turkusy, żółcie, biel, szarości, odcienie brązu oraz czerwień. Dobrze zadbać o to, by nasza baza (czyli ściany, ale też meble) miały jasne kolory, najlepiej bieli, szarości lub wyblakłęgo niebieskiego. Na takim tle z łatwością wprowadzimy do mieszkania morski powiem świeżości.

Fot. Fotel uszak

Jakie meble i antyki pasują do stylu marynistycznego?

Aranżacje w duchu marynistycznym najlepiej wyglądają na tle stosunkowo prostych mebli. Antyki (o ile mają raczej oszczędne dekoracje) także będą się z nimi komponować. Optymalnie jeśli meble są bielone i/lub celowo postarzane. Sprawdzą się też lakierowane antyki, które będą nawiązywały do wystroju luksusowych kajut.
Do stylu marynistycznego pasują naturalne materiały: drewno, rattan, kamień, juta, płótno.

Fot. Stół z 4-ma krzesłami

Jak wybierać dodatki w stylu marynistycznym?

Wybór dekoracji w stylu marynistycznym jest bardzo szeroki, dlatego starajmy się nie ograniczać jedynie do pamiątek z wakacji (szczególnie tych lekko kiczowatych). Gipsowe latarnie i ramki z motywem morza zdecydowanie nie dodadzą aranżacji charakteru i elegancji. Jak zwykle, najbezpieczniej postawić na maksymalnie naturalne dodatki, np.:

  • Przedmioty wykonane z kawałków drewna, które dryfowało po morzu (tace, podstawki, półki)
  • Kompozycje z muszli lub kamieni, np. ułożone w dużym słoju
  • Dekoracje wykonane ze szkła, np. butelek w formie oświetlenia, wazonów
  • Ozdoby ze sznura czy worka jutowego, np. w postaci zasłon
  • Materiały w pasy, np. w formie obić mebli czy dywaników

Warto poeksperymentować i wykonać niebanalne ozdoby np. z wioseł, sieci rybackich czy desek do surfowania.