Czy antyki pasują wyłącznie do dworków, pałacyków i przestronnych apartamentowców? Oczywiście, że nie. Z powodzeniem zaaranżujemy je także we współczesnych domach, mieszkaniach, a nawet w wiejskich posiadłościach. Poniżej przedstawiamy 3 style, które idealnie wpisują się we wnętrza w duchu rustykalnym.
Styl bretoński
Aranżacje w jego duchu na pierwszy rzut oka wydają się nieco surowe. Nie znajdziemy tutaj niezliczonej ilości bibelotów i dekoracji, złotych żyrandoli, kryształowych luster, kawowych stoliczków czy innych fikuśnych zbytków. Za to masywne, rzemieślnicze meble i antyki z litego drewna o pięknych rzeźbieniach już tak.
Wnętrza w stylu bretońskim wykończone są w rustykalny sposób: ściany mają neutralne kolory szarości, bieli czy beżu. Nie brakuje tutaj lnu, wikliny czy elementów wykonanych z kutego żelaza. Typowe dla tych wnętrz są drewniane i kamienne podłogi. Nadrzędną zasadą jest funkcjonalność, wiec antyki takie jak krzesła, kanapy czy łóżka są wygodne, a szafy i komody pojemne oraz praktyczne.
Więcej o stylu bretońskim tutaj: STYL BRETOŃSKI: DLACZEGO WARTO SIĘ NIM ZAINTERESOWAĆ?
Styl holenderski
Ma dwa oblicza: współczesny i eklektyczny miejski oraz wiejski, prostszy i w duchu eko. W tym drugim królują naturalne materiały:
- Drewno, najlepiej lite, może być lekko surowe, z widocznymi sękami i słojami
- Ceramika, np. w postaci zastawy czy mis, szkło
- Prawdziwa skóra
- Wiklina
Wiele przedmiotów, np. antyki i meble, ozdobione są roślinnymi ornamentami. We wnętrzach dominują biele, szarości czy jasne odcienie brązu. Holendrzy cenią unikalne i trwałe przedmioty, więc chętnie dekorują domy rękodziełem. Ich wnętrza są przestronne, pełne naturalnego światła i praktyczne.
Więcej o stylu holenderskim tutaj: STYL HOLENDERSKI I ANTYKI
Styl gustawiański
Ma bardzo elegancki charakter, wszak wywodzi się z królewskich wnętrz Gustawa II. I mimo tak wspaniałego rodowodu, szybko został zaadaptowany do wnętrz zwykłych ludzi. W stylu gustawiańskich znajdziemy wyrafinowane antyki, ale często bielone i pozbawione nadmiernych ozdób. Zamiast drogocennych bibelotów, ozdobami i zarazem praktycznymi dodatkami są pledy i narzuty z naturalnych materiałów. Całości dopełnia ceramika i szwedzkie zegary.
W kwestii kolorystyki królują tutaj biele, szarości i błękity. Bardzo ważne jest też oświetlenie: naturalne światło, a także lampy.
Więcej o stylu gustawiańskim tutaj: CZY MOŻNA POŁĄCZYĆ SKROMNOŚĆ I KRÓLEWSKOŚĆ?
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024