Dzisiaj styl boho kojarzy się z lekko ekstrawaganckimi, ale luksusowymi mieszkaniami. Ewentualnie aranżacjami w klimacie Bali. Ale jaka jest historia Boho?
Trochę historii
Inspiracją w wykształcaniu się stylu boho była francuska cyganeria, czyli biedni artyści, którzy żyli w drodze i ponad wszystko cenili wolność, odrzucając w ten sposób, wg nich skostniałe normy i obyczaje. A bezpośrednio za powstaniem stylu boho stali Hipisi, którzy w latach 60. i 70. Ubiegłego wieku, podobnie jak francuska cyganeria, pragnęli nieskrępowanej wolności. Odrzucila tym samym obowiązujące normy i kontestowali m.in. wszechobecny konsumpcjonizm i materializm.
Niesamowite inspiracje
I tak w atmosferze buntu i pragnienia wolności powstał styl boho: kolorowy, szalony i eklektyczny. Dzięki francuski artystom styl boho zyskał artystyczny, nonszalancki i wyjątkowo ekstrawagancki charakter. XIX artyści wyjątkowo lubowali się także w podróżach, stąd w stylu boho znajdziemy dużo elementów z różnych kultur, np. motywy orientalne, afrykańskie, dodatki z ameryki południowej, a także elementy europejskiego folkloru.
Z kolei za sprawą hipisów boho zyskał swoją prostotę, a także połączył w sobie liczne kontrasty. Prymitywne, afrykańskie rękodzieła korespondują w nim ze współczesnymi dziełami sztuki, designerskie meble z antykami, a zestawienia wzorów i kolorów łamią wszelkie znane nam kanony sztuki.
Współczesne interpretacje
Boho nie ma sztywnych ram, więc dzisiaj możemy go swobodnie interpretować. W jednych wnętrzach przybiera on bardziej orientalny charakter, w innych wyraźnie widać odniesienia do natury, np. w wyniku zastosowania takich materiałów jak ratan czy wiklina. Prze pewien czas bardzo modne było boho z wyraźnym akcentem marokańskim, potem chętnie łączono go ze stylem skandynawskim.
Wybuchowa awangarda
Trudno powiedzieć jaki jest styl boho, ze względu na brak jasnych reguł. Ale z powodzeniem możemy powiedzieć jaki styl boho na pewno nie jest. Brak w nim nudy i przewidywalności, bowiem cały jego urok opiera się na niecodziennych zestawieniach. Nie ma on nic wspólnego z laboratoryjnymi wnętrzami i przesadnym minimalizmem. Wnętrza w tym duchu mogą urzekać nonszalancją, ale daleko im do sztucznego przepychu i sztywnego szyku.
Czy boho jest dla każdego? Niekoniecznie, bowiem osoby ceniące porządek i stawiające ponad wszystko klasykę mogą być nieco przytłoczone tym stylem. Ale wolne dusze, które nie lubią zamykać swoich aranżacji w twardych ramach konkretnych styli, na pewno znajdą w nim coś dla siebie.
Ostatnie wpisy
- Czym charakteryzują się meble w stylu Hepplewhite? 17/11/2024
- Vintage a antyk – jakie zachodzą pomiędzy nimi różnice? 17/11/2024
- Styl Eastlake - czym charakteryzują się meble w tej stylistyce? 16/10/2024
- Jakie są style nóg stołów? Poznaj je bliżej 16/10/2024
- Jak rozpoznać antyk i odróżnić go od imitacji? 23/09/2024