Wakacyjna beztroska sprzyja zachwytowi nad tym co nowe. Nic dziwnego, że wielu z nas chce przenieść nieco sielskich wspomnień z podróży do własnych wnętrz. Wiemy już jak przemycić do polskich domów i mieszkań nieco stylu francuskiego, włoskiego, hiszpańskiego, holenderskiego, prowansalskiego, skandynawskiego, bretońskiego, flamandzkiegoHampton czy zakopiańskiego. Czas na styl grecki.

W Grecji łatwo się zakochać. Ten kraj zachwyca zapierającymi dech w piersiach górskimi i morskimi krajobrazami, monumentalnymi zabytkami, malowniczymi uliczkami starych miasteczek czy tętniącymi życiem Atenami. Wszystko to skąpane w gorącym słońcu i okraszone śródziemnomorskim klimatem. Jeśli chodzi o styl we wnętrzach, Grecja nie jest jednorodna. Możemy jednak wyróżnić 3 główne trendy w urządzaniu wnętrz:

  • Style współczesne, zgodne z aktualnymi trendami w aranżacji wnętrz;
  • Styl historyzujący, mocno czerpiący z antycznej sztuki i architektury;
  • Styl rustykalny/wyspiarskim o nieco eklektycznym charakterze.

W poniższym wpisie omówimy dwie ostatnie pozycje.

Greckie wnętrza inspirowane sztuką antyku

Styl historyzujący w greckim wydaniu może wydawać się nam nieco pretensjonalny. Z łatwością odnajdziemy w nim nawiązania do sztuki antyku, np. w postaci charakterystycznych greckich ornamentów (kolumny, liście akantu, lwich głów). Domy i mieszkania wypełniają meble antyczne lub stylizowane na antyczne, wyróżniające się bogatymi zdobieniami (złoceniami, rzeźbieniami). Ustawione są symetrycznie, tworząc harmonijne kompozycje. Wrażenie przepychu tworzą liczne dekoracje: od niezliczonej ilości rodzinnych fotografii w ozdobnych ramkach, po rzeźby, wazony, kwiaty. Wnętrza często wykończone są marmurem, płytkami ceramicznymi na podłodze, drewnianymi schodami, metalowymi balustradami. Dominujące kolory to biel (na ścianach, w postaci marmuru), złoto, kolory naturalnego drewna.

Domy w stylu wyspiarskim/wiejskim

Zupełnie inaczej prezentuje się styl grecki w wydaniu rustykalnym/wyspiarskim. Tutaj dominuje spokój i prostota. Ściany często pokryte są chropowatym, białym tynkiem, a podłogi wykończone kamieniem, drewnem lub ceramicznymi płytkami. Małe okna koniecznie wyposażone są w drewniane okiennice. Na suficie pojawiają się elementy drewna, np. w postaci belek. Drewniane są również schody, czy meble, ale o prostym, rustykalnym charakterze.

Na zewnątrz, w kącikach zacienionych drzewami, ustawiane są lekkie metalowe krzesła i stoliki ze szklanym blatem. W wykończeniu kuchni, obok drewna, pojawia się także marmur: tutaj nie będący synonimem luksusu, a bardzo pragmatycznym, bowiem trwałym materiałem. Jako, że domy raczej mają małe metraże, z łatwością dostrzeżemy w nich ergonomiczne rozwiązania, np. łóżka ułożone na podwyższeniu, co pozwala wydzielić przestrzeń na schowki, zagospodarowane poddasza, maleńkie schody, zastępowane czasem jeszcze mniejszymi drabinkami. Chociaż aranżacje pozbawione są niezliczonej ilości dekoracji, a wykończenie ma zapewniać odrobinę chłodu tak pożądanego w okresie letnim, wnętrza są ciepłe i przytulne.

A jak przenieść odrobinę greckiego stylu do polskim wnętrz? O tym w następnym artykule.