Czy można gustować w ultranowoczesnych wnętrzach i jednocześnie uwielbiać szlachetne meble antyczne? Oczywiście. Co więcej, te preferencje się wzajemnie nie wykluczają. Jak połączyć jedno z drugim i to w nieoczywistym stylu?

Styl industrialny jako idealne tło dla szlachetnych mebli

Styl industrialny kojarzy nam się z surowością. Budują go odsłonięte elementy konstrukcyjne, beton, cegły, duże przeszklone przestrzenie, metal czy przemysłowe oświetlenie. Prawdopodobnie dla większości z nas takie otoczenie nie wydaje się dobrym miejscem dla mebli antycznych. Jednak pozory mylą, bowiem kunsztowne i duże meble antyczne będą doskonale prezentować się na tle oszczędnego stylu industrialnego. Po pierwsze, duże przestrzenie pozwolą je pięknie wyeksponować. Po drugie, dekoracyjne antyki idealnie przełamią surowość wnętrz w tym duchu. 

W stylu industrialnym stawiajmy na antyki o monumentalnych rozmiarach: dobrym pomysłem są pojemne szafy, rozłożyste sofy czy duże stoły. Unikajmy za to maleńkich przedmiotów, które zgubią się w dużych, otwartych przestrzeniach.  

Antyki jako niezwykła dekoracja w aranżacjach w duchu minimalizmu

Domy w duchu minimalistycznym mogą przypominać prywatne laboratorium: gładkie powierzchnie, nienaganny porządek, brak zbędnych przedmiotów i często biel jako kolor przewodni. W takim otoczeniu piękne i ozdobne antyki będą pełniły rolę niebanalnej ozdoby i wspaniale przełamią surowość wnętrz. Pamiętajmy jednak, że do takiej aranżacji nie możemy wprowadzić tylko jednego antycznego mebla, bowiem będzie on sprawiał wrażenie przedmiotu „nie ma miejscu”. Starajmy się w każdym pomieszczeniu umieścić jakiś akcent korespondujący stylem z antykami i wybrać przynajmniej 2-3 stylowe meble. Kolejna ważna uwaga, to fakt że takie ozdoby nie mogą „ginąć” we wnętrzach. Cały zamysł polega na tym, by estetycznie i w widoczny sposób kontrastowały ze stylem minimalistycznym. 

Ekologia łącząca antyki i styl skandynawski 

Styl skandynawski opiera się zwykle na nowoczesnym i funkcjonalnym designie tamtych rejonów i jest uzupełniany o dodatki, najchętniej wykonane ręcznie, z naturalnych materiałów. Czy w takim towarzystwie jest miejsce na antyki? Jak najbardziej. Szczególnie, jeśli postawimy na solidny, drewniany stół czy pojemną komodę bez nadmiernych dekoracji. 

Antyki korespondują ze stylem skandynawskim z co najmniej trzech powodów:

  1. Są wykonane z naturalnych materiałów
  2. Wpisują się w ideologie eko przyświecającą stylowi skandynawskiemu
  3. Tworzą interesujące zestawienia z wyposażeniem w stylu skandynawskim

Aby antyki bardziej pasowały do stylu skandynawskiego, możemy np. pomalować je na kolor biały czy szary z odrobiną patyny.

A wy lubicie takie nieoczywiste połączenia?

Sklep internetowy antykikoneser.pl używa plików „cookies” w celu świadczenia usług oraz prowadzenia anonimowych statystyk. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na zapisywanie plików „cookies” na Twoim urządzeniu. Możesz cofnąć zgodę zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Akceptuj Więcej informacji